26

(0 odpowiedzi, napisanych Luźne gadki)

Nie wiem jak to się dzieje, ale gdy było stare i brzydkie pubBB to wiele osób korzystało z tego forum. Po zmianie na nowoczesne phpBB dużo osób odeszło z forum. Postanowiłem wrócić do prostego i przejrzystego interface'u (międzymordzia) i takiego bez bajerów. Chodzi oto, aby było prosto i szybko.

27

(0 odpowiedzi, napisanych Instalacja PC-BSD)

Wydano nową wersję systemu PC-BSD 9.1. Tym razem w jest to kolejny snapshot który przybliża nas do wydania kolejnej pełnej wersji. Warto się z nią zapoznać. Mamy nowy instalator, który skupia się na podziale dysku na partycje. Domyślnie instalowany jest system plików ZFS. Ciekawym rozwiązaniem jest też możiwość zdefiniowania macierzy raid 1, 2, lub 3 podczas instalacji. To nadal rzadkość w systemach rodziny BSD.

Do wyboru mamy kilka menadżerów okien. Domyślnym jest tak samo jak poprzednio LDXE. Zrezygnowano od wersji 9.0 z KDE. Wydaje się to dobrym pomysłem zwłaszcza, że KDE zupełnie zmieniło swój wygląd i filozofię działania od wersji 4.

Niestety są też drobne niedociągnięcia. Podczas instalacji pod WinBox'em wybór języka polskiego powoduje restart systemu PC-BSD. Można oczywiście spolścić system po jego zainstalowaniu. Do testów wystarczy moim zdaniem wersja z językiem angielskim. A więc powodzenia.