26

(0 odpowiedzi, napisanych Instalacja PC-BSD)

Pełna wersja PC-BSD 9.1 Isotope Edition to udana wersja tego systemu. Należy pochwalić twórców za konsekwencję w rozszerzaniu możliwości wyboru środowiska graficznego, prostotę instalacji, duży wybór pakietów i ich łatwość wyszukiwania oraz instalacji, a także za dbałość o aktualność systemu.

Mocno zaskoczyła ilością zmian w stosunku do wersji 9.1RC.
Instalacja przebiega poprawnie. Jednak podział na partycje został znacznie ograniczony. Można wybrać cały dysk lub ... cały dysk. Jeśli mamy 2GB RAM lub więcej warto skorzystać z systemu plików ZFS. To w tej chwili najnowocześniejszy system plików na świecie. Daje nam duże bezpieczeństwo danych.

Domyślne środowisko LXDE jest szybkie wydajne, pozwala na wiele. Dziwi jednak brak zainstalowanego programu do przeglądania Internetu lepszego niż standardowy. Najlepiej zainstalować  Firefox'a posiada już wpisany Adobe Flash player co znacznie upraszcza instalację niezbędnych dodatków do systemu. Pakiet Firefox z zainstalowanym Flashplayerem jest zawsze aktualny. Pozostałe pakiety instalują się robią co do nich należy.

Bardzo dobrze wygląda aktualizacja, podobna do tej znanej z Windows. Podzielono ja na dwie części poprawki do systemu oraz nowsze wersje zainstalowanych przez nas pakietów. Widać dużą dbałość twórców o aktualność systemu.

cdn

27

(0 odpowiedzi, napisanych Luźne gadki)

Nie wiem jak to się dzieje, ale gdy było stare i brzydkie pubBB to wiele osób korzystało z tego forum. Po zmianie na nowoczesne phpBB dużo osób odeszło z forum. Postanowiłem wrócić do prostego i przejrzystego interface'u (międzymordzia) i takiego bez bajerów. Chodzi oto, aby było prosto i szybko.

28

(0 odpowiedzi, napisanych Instalacja PC-BSD)

Wydano nową wersję systemu PC-BSD 9.1. Tym razem w jest to kolejny snapshot który przybliża nas do wydania kolejnej pełnej wersji. Warto się z nią zapoznać. Mamy nowy instalator, który skupia się na podziale dysku na partycje. Domyślnie instalowany jest system plików ZFS. Ciekawym rozwiązaniem jest też możiwość zdefiniowania macierzy raid 1, 2, lub 3 podczas instalacji. To nadal rzadkość w systemach rodziny BSD.

Do wyboru mamy kilka menadżerów okien. Domyślnym jest tak samo jak poprzednio LDXE. Zrezygnowano od wersji 9.0 z KDE. Wydaje się to dobrym pomysłem zwłaszcza, że KDE zupełnie zmieniło swój wygląd i filozofię działania od wersji 4.

Niestety są też drobne niedociągnięcia. Podczas instalacji pod WinBox'em wybór języka polskiego powoduje restart systemu PC-BSD. Można oczywiście spolścić system po jego zainstalowaniu. Do testów wystarczy moim zdaniem wersja z językiem angielskim. A więc powodzenia.