1

Temat: PC-BSD 9.1 Isotop Edition

Pełna wersja PC-BSD 9.1 Isotope Edition to udana wersja tego systemu. Należy pochwalić twórców za konsekwencję w rozszerzaniu możliwości wyboru środowiska graficznego, prostotę instalacji, duży wybór pakietów i ich łatwość wyszukiwania oraz instalacji, a także za dbałość o aktualność systemu.

Mocno zaskoczyła ilością zmian w stosunku do wersji 9.1RC.
Instalacja przebiega poprawnie. Jednak podział na partycje został znacznie ograniczony. Można wybrać cały dysk lub ... cały dysk. Jeśli mamy 2GB RAM lub więcej warto skorzystać z systemu plików ZFS. To w tej chwili najnowocześniejszy system plików na świecie. Daje nam duże bezpieczeństwo danych.

Domyślne środowisko LXDE jest szybkie wydajne, pozwala na wiele. Dziwi jednak brak zainstalowanego programu do przeglądania Internetu lepszego niż standardowy. Najlepiej zainstalować  Firefox'a posiada już wpisany Adobe Flash player co znacznie upraszcza instalację niezbędnych dodatków do systemu. Pakiet Firefox z zainstalowanym Flashplayerem jest zawsze aktualny. Pozostałe pakiety instalują się robią co do nich należy.

Bardzo dobrze wygląda aktualizacja, podobna do tej znanej z Windows. Podzielono ja na dwie części poprawki do systemu oraz nowsze wersje zainstalowanych przez nas pakietów. Widać dużą dbałość twórców o aktualność systemu.

cdn